ORD

Человек не терпит насилия!

Вы можете читать нас на следующих доменах:
ord-ua.info ord-ua.biz ord-ua.org

RSS Джек-пот для депутата Третьякова. Як одіозний політик будує лотерейну імперію

Міністерство фінансів оцінює лотерейний ринок України в $1 млрд

Влада спробувала оформити монополію компанії «УНЛ» на лотерейному ринку України. Але під тиском Антимонопольного комітету й інших учасників ринку Міністерство фінансів погодилося переглянути свої ліцензійні умови, щоб вони були  конкурентними. Необхідність поповнити держбюджет на 2 млрд грн з видачі ліцензій повинна підштовхнути Мінфін до швидкого встановлення чесних правил гри. Тільки невідомо, чи зможе змиритися з перемогою АМКУ одіозний депутат від БПП Олександр Третьяков, якого пов’язують з «УНЛ». Політик вже сьогодні обіцяє блокувати трибуну у Верховній Раді.

«Неазартна» країна

Україна вже дев’ять років є державою, в якій заборонені азартні ігри. У 2009 році за ініціативою прем’єр-міністра Юлії Тимошенко було ухвалено закон «Про заборону ігрового бізнесу в Україні». Це жодним чином не перешкодило продовжити працювати лотереям, які не потрапили під дію закону. З 2012 року їхню роботу регулює окремий закон «Про державні лотереї в Україні». Лотереям дозволили працювати під вивіскою «державних» за умови отримання у Міністерства фінансів ліцензій на цей вид діяльності.

2009 року голова уряду Тимошенко оголосила про остаточну перемогу над гральним бізнесом і про те, що «тепер Україна може жити спокійно та морально»

Такими ліцензіями в Україні володіють чотири компанії: «М.С.Л.». (Молодьспортлото), «Патріот», «УНЛ» (Українська національна лотерея) і Ощадбанк. Фактично ринок було монополізовано трьома гравцями, оскільки державний банк ліцензією жодного разу не користувався.

Лідером щодо доходів на лотерейному ринку являється компанія «УНЛ». Виручку оператора оцінено аналітичною системою YouControl в 400-450 млн грн. Зростання доходів компанії відбулося у 2015-2016 роках. Вона проводить такі відомі лотереї як «Кено», «Супер лото», «Лото трійка». Власник компанії — кіпрська Efamiando Holdings. У 2016 році тренер велоспорту Тернопільської спортивної школи Роман Зеньо став власником кіпрської компанії, а отже і «УНЛ». У ЗМІ була інформація, що Зеньо став власником компанії після обшуків там СБУ, на які приїздив депутат від БПП Олександр Третьяков. За даними видання biz.censor.net, саме він є реальним власником компанії.

ЗМІ натякають, що спортсмен Роман Зеньо є номінальним власником провідного лотерейного оператора країни  Фото: Інфоміст

Другою за розміром доходів є компанія «М.С.Л.» — 350-400 млн грн. Її було засновано у 1998 році. Серед відомих лотерей оператора — «Лото-забава», «Спортпрогноз», «Хто там». Нині найбільшим акціонером компанії є кіпрська Evolot limited. Її контролює кіпріот Маркос Шиапаніс. Його бізнес-партнером по «М.С.Л.» є гендиректор компанії Георгій Ложенко, один з найвпливовіших людей у лотерейній галузі. ЗМІ писали, що більшість директорів Evolot мають зв’язки з російською Альфа Груп і її співвласником Андрієм Косоговим. Саме через зв’язки з Альфою, «М.С.Л.» потрапила в 2015 році під санкції РНБО. Тоді СБУ посилалася на звернення «М.С.Л.» до Мінфіну, датоване 2012 роком щодо проекту фінансування Евро-2012, в якому вказала партнером російський Альфа Банк. За даними самої компанії, єдине, що їх об’єднувало з банком — це кредитні відносини. Тоді як «Альфа» ніколи в структурі власності компанії не була. За інформацією «Української правди», не публічно має частку в компанії впливовий народний депутат, глава групи «Відродження» Віталій Хомутиннік.

Обличчям «М.С.Л.» є гендиректор компанії Георгій Ложенко. Поза ним, зв’язок до лотерейного оператора також приписують росіянам та одіозному нардепу, екс-соратнику Януковича Віталію Хомутинніку

Ще одна компанія, яка нині під санкціями, «Патріот» переживає зараз не найкращі часи. До 2014 року вона була великим гравцем, тоді як зараз опустилася на четверте місце з виручкою 7,5-8 млн грн. «Патріот» було створено в 1997 році. 100% акцій компанії належить кіпрській Cehriba Investments Limited, яка раніше входила в інвестиційний холдинг Finstar російського олігарха Олега Бойка. Після введення санкцій РНБО щодо компанії, в 2015 році у неї змінився власник. Ним став колишній глава правління Ощадбанку Олександр Морозов. До речі, Морозов і депутат Третьяков входили в найближче оточення колишнього президента Віктора Ющенка.

Новоявлений лотерейний магнат. Соратник Третькова у помаранчевій команді Олександр Третьяков замінив собою російських власників у лотереї «Патріот»

Усі три компанії працюють на підставі ліцензій, термін дії яких закінчився ще в першому кварталі 2014 року. Щоб продовжити лотерейний бізнес, оператори скористалися прогалиною у законодавстві. Справа в тому, що за відсутності нормативно-правових актів, необхідних для отримання ліцензій, оператори можуть продовжувати роботу до затвердження нових. Мінфін востаннє затверджував ліцензійні умови ще в далекому 2002 році. Наразі вони продовжують діяти.

Узаконити лотереї

Починаючи з 2014 року депутати й уряд намагалися вирішити ситуацію з лотерейним бізнесом. Була зареєстрована низка законопроектів, проте жодного з них так і не було ухвалено. Уряд у травні 2016 року запропонував врегулювати питання через законопроект про детінізацію ігрового бізнесу, але парламент його навіть не розглянув. Воно й не дивно, зважаючи на наявність вагомих політичних фігур серед акціонерів головних операторів ринку.

Якщо ж залишити усе так як є, то це може мати непередбачувані наслідки. По-перше, Україна узяла на себе зобов’язання щодо легалізації ігрового бізнесу перед МВФ до 2018 року. Відповідний пункт міститься у меморандумі співпраці діючої програми EFF. По-друге, лотерейний бізнес — це велике джерело поповнення держскарбниці. Міністерство фінансів оцінювало лотерейний ринок у $1 млрд. В АМКУ також визначили колосальні втрати для держбюджету від «тіньових» лотерей. «Обсяг сплачених лотерейними операторами коштів порівняно з 2013 роком знизився більш ніж на 90%. 2013 року це було 30,5 млн євро. Зате вже в 2015 році ця сума зменшилася до 1,3 млн євро — більш ніж на 95%. Лише за 2015-2016 роки Україна втратила мінімум 538 млн грн відрахувань від лотерейної діяльності, і це за умови того, що ринок продовжував би знаходитися «в стані» 2013 року», — заявляли у комітеті.

У травні 2017 року Мінфін підготував нові умови ліцензування компаній. За задумом Мінфіну, бюджет повинен заробити 1,9 млрд грн за видачу ліцензій «лотерейникам». Головним критерієм ліцензування було визначено наявність 10-річного досвіду роботи на українському ринку і відсутність санкцій. Такий підхід не сподобався нікому, окрім «УНЛ». Адже проти операторів «Патріот» і «М.С.Л.» мінімум до 28 квітня 2018 року ще діятимуть санкції. «Норми розробленого Міністерством фінансів проекту про затвердження ліцензійних умов щодо випуску і проведення лотерей є неправомірними і необґрунтованими в частині обмеження прав ліцензіата продовжувати свою діяльність у разі застосування до нього санкцій», — коментували в компанії «Патріот». «Ліцензійні умови Мінфіну для лотерейного ринку неприйнятні. Вони монополізують ринок під одного гравця — «УНЛ». А ліцензія держбанку — це просто фейк, банк не працюватиме на лотерейному ринку. Його примусово залишають для створення видимості, ніби на ринку є конкуренція», — пояснив президент «М.С.Л.» Георгій Ложенко.

Позиція АМКУ

На боці «М.С.Л.» і «Патріота» незабаром виступив і Антимонопольний комітет. Ще минулого року там зауважили, що критерії Мінфіну не є конкурентними через надання преференцій держбанкам. Потім комітет взявся детально вивчати це питання. У січні 2018 року АМКУ завершив своє масштабне дослідження. А вже на початку лютого відзвітував: «Умови не є конкурентними, їх треба допрацювати». Дослідження показало, що пропоновані Мінфіном ліцензійні умови передбачають допуск на ринок лише одного гравця — «УНЛ». Серед дискримінаційних критеріїв комітет виокремив умову 10-річного досвіду роботи на лотерейному ринку для отримання ліцензії.

Крім того, комітет зробив висновок про можливу участь держбанків у лотерейному бізнесі, опитавши їх. Так, Укрексімбанк не дотягував за критерієм регіональної мережі, Ощадбанку лотерейний бізнес нецікавий, адже він досі так і не скористався своєю ліцензією. Приватбанк не є держбанком в значенні закону «Про держбанки». Його не було засновано рішенням уряду, державним він став у процесі націоналізації. АМКУ визначив включення норми про держбанки в проект ліцензійних правил спробою створити видимість конкуренції. «Міністерство фінансів прекрасно знає, які банки згідно із законом є державними. Це Ощадбанк і Укрексімбанк. Ощадбанк володіє ліцензією, але жодного разу нею не користувався, а Укрексімбанк не відповідає критерію регіональної мережі. Відсіявши держбанки, залишиться один учасник», — зазначили у комітеті.

Проти пропозицій Мінфіну виступив і Національний банк, який хоче законодавчо заборонити банкам займатися непрофільним видом діяльності. Таким чином, запропоновані Мінфіном умови не дозволяють новим компаніям вийти на ринок лотерей, і там лишається тільки «УНЛ». «Завдяки застосованим санкціям ринок, що складається з трьох операторів, перетворюється на ринок одного», — зауважила державний уповноважений АМКУ Агія Загребельська, яка займається цим питанням.

Власне, рекомендації відмінити дискримінаційні норми і допрацювати правила і були затверджені Антимонопольним комітетом 22 лютого. А всьому цьому передували скандальні події.

Представника Антимонопольного комітету Агію Загребельську, яка посягнула на майбутню монополію «УНЛ» просто вигнали із засідання урядового комітету

16 лютого в уряді пройшла нарада, на яку запросили представника від АМКУ. На нараді комітет повинен був представити свої висновки щодо проекту, аби Кабмін згодом міг це затвердити. Представник від АМКУ Агія Загребельська на засіданні розкритикувала запропоновані правила, що створюють монополію під контрольовану депутатом від БПП компанію «УНЛ». Проте, за словами самої Загребельської, з наради її вигнав перший віце-прем’єр, міністр економіки Степан Кубів, у минулому впливовий депутат президентської фракції, яку представляє Третьяков.

Упродовж усього подальшого тижня Загребельська стверджувала про погрози, що поступають їй, а під будівлею комітету навіть збиралися імпровізовані мітинги, які звинуватили АМКУ в «пособництві Кремлю».

Активіст Олексій Гриценко повідомляв, що мітинг під Антимонопольним організував саме депутат від БПП Третьяков. «У АМКУ нагнали протестувальників через позицію комітету проти монополізації ринку лотереї під пана Третьякова і Ко. Звичайно, Третьяков хоче монополію і вибити конкурентів таких, як Хомутиннік та інші. Але це точно не через турботу про Україну, а через великі $$$», — писав Гриценко у Facebook.

Комітет залишився непохитним, і 22 лютого затвердив свої критичні зауваження до проекту Мінфіну. Відомству довелося тимчасово відступити, а міністр фінансів Олександр Данилюк заявив, що Мінфін уже підготував нові ліцензійні умови.

Необхідність швидкого вирішення цього питання загострюється ще й тому, що в проекті держбюджету на цей рік Мінфін заклав отримання 1.9 млрд грн від видачі лотерейних ліцензій. Йдеться про 354 млн грн доходів держбюджету і 655,5 млн доходів місцевих бюджетів від продажу мінімум двох ліцензій і податкових надходжень. Необхідність наповнення держскарбниці дає упевненість, що вже цього року Мінфін спроможеться затвердити правила роботи лотерейного ринку. Тим паче у квітні закінчується термін дії санкцій щодо двох операторів. У випадку, якщо «М.С.Л.» з цього переліку зникне, то Мінфін отримає мінімум двох бажаних ліцензіатів.

Третьяков вже пообіцяв заблокувати роботу Ради. Привід для цього знайшов «нелотерейний»

Хто точно так легко здаватися не планує, так це Олександр Третьяков. Депутат вже заявив, що сесійний день у парламенті, у вівторок 27 лютого, розпочнеться з блокування трибуни фракцією БПП. Нібито партія вимагає створення Міністерства у справах ветеранів, оскільки це питання не включено до порядку денного.

Інна Михайлівська, для «Главкома»

Версия для печати

 

 

Комментировать

Комментарии - страница 1

28.02.2018 0:14 Парень со свирелью

Юля хоть и та ещё лиса, но прогнала, розрушающие семьи, автоматы. Сейчас эти спекулянты очень не плохо обустроились, монопрлизировав рынок, и не платя налоги… Народный гнев и до вас, мерзкие барижки, доберётся…


28.02.2018 0:25 123

Гнида та еще. Александр Третьяков – политик без явного скандального прошлого (за исключением истории с распоряжением 40 млн долл. на «оранжевую» революцию, которые он и Давид Жвания взяли у российского бизнесмена Бориса Березовского). Пиариться любил всегда, и неспроста владел медиа-активами. Распрощался со своим бизнесом он в 2010 году, после победы на президентских выборах Виктора Януковича. Какое-то время СМИ о нем даже не вспоминали.

Во власть Третьяков пришел в 2002 году, и за все годы политической карьеры никогда не «пас задних». При том, что старается не встревать в конфликты, журналисты-расследователи постепенно находят на него компромат, поскольку этот политик находится в одном ряду с Игорем Кононенко и Александром Грановским, роль которых – управлять процессами во фракции. Кононенко называют теневым руководителем фракции, приближенным к Администрации президента, а также контролирующим самые выгодные тендеры в стране. Грановского – правой рукой Кононенко, человеком, который курирует судебные и правоохранительные органы.

Ключевые фигуры БПП – Кононенко, Грановский и Третьяков – очень нервничали во время голосования за назначение аудитором НАБУ Найджела Брауна. Как отметила автор видео, журналист Алиса Юрченко, «так переживать могут только очень неравнодушные люди».

На видео отчетливо видно, как Третьяков передает что-то (это что-то пришло от Грановского) Алексею Гончаренко, а тот, в свою очередь, Игорю Кононенко. Предположительно, это список людей на листе бумаги. Вероятно, считали голоса для принятия решения, однако голосование вновь оказалось провальным.

Несмотря на то, что Александр Третьяков украинец по паспорту, и его супруга и дети живут в Украине, биография политика говорит о том, что он находится здесь на заработках. Об этом свидетельствует не только монополия Третьякова на рынке игровых автоматов, о чем неоднократно писали СМИ, но и его попытка скрыть незадекларированное имущество. Речь идет об элитной квартире стоимостью 5,5 миллионов долларов, которую он скрывает в Тель-Авиве. Об этом сообщил журналист Александр Дубинский, продемонстрировав соответствующие документы и фото дома.

Квартира в Израиле, которую скрыл в декларации нардеп Третьяков

По словам журналиста, на имя Третьякова по этому адресу приходят счета от интернет-провайдеров. Содержание самой квартиры (коммунальные услуги, паркинг) обходится около двух тысяч долларов в месяц. Сама же квартира площадью в 307 кв. м. + два паркоместа и кладовая в 2011 году обошлась покупателю в 20,9 млн шекелей (около 5,4 млн долл.), еще около 6,2 млн шекелей (примерно 1,6 млн долл.) было потрачено на ремонт, покупку мебели и сантехники.

Дубинский добавляет, что недвижимость может быть у Третьякова просто в использовании, однако этот факт тоже нужно указывать в декларации. Квартирой Третьяков пользуется как минимум пять лет с момента покупки, что следует из того же счета за интернет.

Свои люди во власти В числе друзей Третьякова из нынешней власти фигурируют генпрокурор Юрий Луценко, заместитель прокурора Киева Сергей Репецкий, а также министр по вопросам АТО Вадим Черныш. Это лишь часть списка.

Ранее нардеп Сергей Лещенко заявлял, что Третьяков пользуется «крышей» генпрокурора Луценко в разборках с министром внутренних дел Арсеном Аваковым, который пытается потеснить монополию Третьякова – компанию «Национальные лотереи» – на рынке игровых автоматов. Тем не менее, кстати, министр Аваков пользуясь «наградным» правом удостоил Третьякова пистолетом «Форт 17-05» – за роль функционера «Самообороны Майдана».

По словам Лещенко, Третьяков является правой рукой и политическим спонсором Луценко. Именно в офисе Третьякова базировался Луценко после выхода из тюрьмы до избрания депутатом в 2014 году.

На это заявление Третьяков отреагировал следующим образом:

О связях в прокуратуре свидетельствует и назначение заместителем прокурора Киева юриста Сергея Репецкого, человека Третьякова. Как выяснили «Наші гроші», в 2015 году Репецкий баллотировался в Киевсовет по списку «Блока Петра Порошенко «Солидарность» и указывал, что является юрисконсультом ООО «Атек-Сервис». При этом совладельцами «Атек-Сервиса» являются Алла Третьякова, жена народного депутата, и Оксана Каретко, жена Владимира Каретко, экс-главы НАК «Надра Украины», одноклассника и делового партнера Третьякова. В марте 2016 года Петр Порошенко назначил Владимира Каретко руководителем Святошинской райгосадминистрации.

Кроме этого, на парламентских выборах 2014 года Репецкий возглавлял Окружную избирательную комиссию округа №219, победителем по которому стал Александр Третьяков.

Еще один «любый друг» Третьякова – министр по вопросам временно оккупированных территорий и внутренне перемещенных лиц Вадим Черныш. Его послужной список обширный: в 2004 году – доверенное лицо Виктора Ющенко, с 2005-го стал заместителем губернатора Кировоградской области, позднее сам возглавил местную ОГА. Его кандидатуру на должность министра по вопросам АТО активно лоббировал депутат Третьяков, который на фракции публично заявил, что не понимает, почему вице-премьерство по АТО отдают Владимиру Кистиону – человеку из Винницы.

Почему глава комитета жертвует на партии, но не занимается благотворительностью В свое время Третьяков был одним из спонсоров «Нашей Украины», «Народной самообороны», «Народного Руха». В декларации за 2015 год он указал пожертвования на партию (очевидно, сейчас это партия, в которую он входит – то есть БПП) в сумме 2 млн 47 тыс. грн. Безусловно, это небольшие деньги для семейства Третьяковых. Согласно декларации, Третьяков и его супруга держат в банках 3,8 млн долл., 105 тыс. евро и 2,9 млн грн. Вместе с тем у них 1,7 миллиона долларов, 2,1 миллиона евро и 2,5 миллиона гривен наличными средствами.

Тем не менее, к примеру, на нужды ветеранов, участников боевых действий, участников АТО или людей с инвалидностью – ни копейки пожертвований. Такое сравнение проведено по той причине, что Третьяков – глава профильного парламентского комитета. Тем временем, его 14-летняя дочь Дарья опубликовала на своей странице в Facebook фото в шубе. На ее страничке мало публикаций, и она тщательно скрывает свое лицо, однако точно ясно, что это дочь политика. Фотографии лайкают Александр Третьяков и Алла Третьякова.

Дочь Александра Третьякова

Несмотря на законопроекты об усилении социальной защиты уязвимых категорий населения, не решается ключевая проблема инвалидов – изолированность от общества. Это и фактор социальной мобильности, и социальная интеграция. В общественных местах нет пандусов и перил, у таких людей нет элементарной работы. Вездесущие преграды для таких людей говорят о дискриминации, и сколько бы законопроектов не инициировал Александр Юрьевич – результаты его работы в профильном направлении не видны, в отличии от огромного количества открывшихся точек «Украинской национальной лотереи».

Как пиарился Третьяков, чтобы попасть во власть Скупка голосов и «Третьяковская галерея»

То, что на выборах в Раду в 2012 году Третьяков «отличился» массовой скупкой киевского округа № 218, общеизвестный факт. За неделю до голосования журналисты выяснили, что в штабе Третьякова предлагали гражданам по 200 грн за размещение публичной агитации, а в случае победы кандидата обещали выплатить дополнительные 200 грн.

Также имели место другие виды подкупа. Не смотря на все попытки пройти в парламент, тогда победу одержал представитель «Батькивщины» Владимир Арьев.

По иронии судьбы, на выборах 2014-го Арьев и Третьяков оба попали в парламент по спискам БПП, поскольку баллотировались в разных округах. Примечательно, что вместе с этим со страницы в Facebook Арьева исчезла критика своего оппонента на прошлых выборах за октябрь 2012 года.

На выборах 2014 года Третьяков решил не полагаться только на рейтинг политсилы, поэтому его штаб заказал наибольшее количество бордов из всех кандидатов округа. Эти борды были размещены не только в Святошинском или Оболонском, но и в соседних районах Киева, чтобы избиратели по дороге домой закрепили эффект политической агитации.

Засилье бордов Третьякова в штабах, смеясь, называли «Третьяковской галереей», а многие респонденты откровенно критиковали такое расточительство, когда в стране война.

Эфир у Шустера

Пикантный момент в предвыборной компании 2012 года. Не занимая никакого ответственного государственного поста, за неделю до выборов 15 октября 2012 года вышел целый часовой эфир Третьякова в виде интервью с Савиком Шустером в формате «Один на один». Многие политологи и телезрители расценили такой ход как недешевую предвыборную агитацию.

Пиар на ремонте детских садов

Летом 2016-го СМИ сообщили, что нардеп Александр Третьяков для личного пиара использует ремонты в детских садах Киева, которые проводятся за счет городского бюджета. Родители малышей, посещающих детские сады №819, 785 и 694, узнали из объявлений с информационных досок следующее: обновление, модернизация, капремонт и замена окон в помещениях садиков делается «при содействии и поддержке» народного депутата Александра Третьякова. Легко догадаться, что такая реклама прошла по Святошинскому району, главой которого является уже известный нам Владимир Каретко, друг и одноклассник Третьякова.

Если вышеприведенные факты не убедили вас, что Александру Третьякову важно быть у власти любой ценой, ждем еще одно разоблачающее видео. Это будет следующее из уже имеющихся: как СМИ запечатлели, что именно Третьяков стоит за рейдерским захватом УНЛ; как ключевые фигуры в БПП за «не их» аудитора для НАБУ голосовали; как Третьяков выступает против блокады на Донбассе, и четко говорит: «Если бы была какая-то проблема, что это не правильно, не законно, то уже американцы, немцы, французы говорили об этом. На данный момент они заявили, что блокирование – это не правильно… Да, это красиво звучит, «как с оккупантами торговать», но это популизм».


28.02.2018 7:36 именно поэтому систему надо ломать

В стране все есть кроме ума.Вопросы решаются просто — запретить или разрешить.Нет аналитиков просчитывающих последствия…. В игорном бизнесе инвестиции с Кипра,а почему их нет в промышленности, сельском хозяйстве, науке….Никто не отслеживает происхождение инвестиционных средств и кто за ними стоит.Верховная Рада,кабмин…инструменты коррупционеров и мошенников в политике.Министры и в целом аппарат исполнительной власти соучастники и исполнителиПравоохранители получив в КПК что должно быть заявление стали импотентами и просто получают свою долю,но не малую.Страдает только бюджет ,пенсионеры и казлы


28.02.2018 9:54 До 30

В клетчатой рубахе - морозов


28.02.2018 10:59

турчиновцы отдали УНЛ, а теперь жаба давит)

какой бы гнидой не был Третьяков он реально помогает ветеранам, в т.ч. за счет лотерейки

а Пашинскому с Дубовым теперь остаётся присосаться к МСЛ-Хомутыннику


28.02.2018 12:50 Агию выгнали потому что страшная

а принципиальность ее — проплаченная. Ну не будет в этой стране державний уповноважений рвать жопу забесплатно там где крутятся миллионы


28.02.2018 14:58

страшная не страшная, а Сергею Владимировичу нравится


28.02.2018 15:07 Володимир Миколаєць

АМКУ і Загребельська виступили не на захист МСЛ чи Патріота. АМКУ виступив на захист дербюджету проти створеної Мінфіном монопольки УНЛ і проти нелегального ігорного ринку.


28.02.2018 15:08 Володимир Миколаєць

АМКУ і Загребельська виступили не на захист МСЛ чи Патріота. АМКУ виступив на захист дербюджету проти створеної Мінфіном монопольки УНЛ і проти нелегального ігорного ринку.


Комментировать